Warsztaty z postarzania przedmiotów były pierwszymi warsztatami z szeroko rozumianej sztuki decoupage, które zaliczyłam i od tamtej pory bardzo pokochałam postarzanie z bitumem i woskiem w roli głównej. Dlatego do dziś lubię postarzać aniołki, donice a od teraz zestawy sztućców Cadence.

Zestawy sztućców vintage czyli odlewy ze specjalnej masy żywicznej. Produktu nie trzeba przygotowywać (tzn. nie trzeba używać podkładu, farba akrylowa nie wsiąka) Sztućce można od razu ozdabiać. Na zdjęciach ozdabianymi produktami starałam się pokazać jak finezyjnie wycięte są wzory, jak ładnie można wyeksponować kunsztowne zawijasy, ornamenty

DSC_0282

Pierwszy z postarzanych sztućców- łyżka ala cynowa na zwykłej drewnianej desce kuchennej. Do postarzania deski użyłam preparatu do efektu rdzy Pentart. Wyszła deska mocno poorana, zdewastowana odczynnikami rdzy, z klimatycznym napisem o chwilach, które tworzą życie :)pentartefektrdzyodczynniki3x20ml1

Wykończenie łyżki (noża i widelca również) to mój ulubiony wosk waniliowy Decomanii. Miękki, pachnący, świetnie się rozprowadza i jest bardzo wydajny.

decomwoskwaniliowy80ml

Kolorowe mini detale na łyżce to farby Rusty Patina Cadenca, o których napisze przy okazji widelca :)

Oto łyżka vintage na desce:

DSC_02851

DSC_0284DSC_0283DSC_02841

Kolejny produkt z kolekcji sztućcowej to nóż

DSC_0276

Nóż wystaje, bo jest dłuższy niż deska. Deska z noże zawieszona na ścianie żywcem przypomina nóż z krakowskich Sukiennic

n1

Oczywiście nóż Cadence jest ładniejszy, bardziej wytworny i z pewnością nie łącza się z nim makabryczne historie, jakie można usłyszeć od przewodnika lub przeczytać ( wklejam fragment dotyczący nożaz bloga Justyny Mądro "Ciekawostki o Krakowie")

"Skąd się tu wziął? Są trzy wytłumaczenia. Pierwsze, niezbyt emocjonujące, mówi o tym, że nóż był prawdopodobnie szpachlą, którą w urzędowej miarce wyrównywano towary sypkie np. kaszę lub mąkę.Druga historia, nieco ciekawsza, łączy się ze znaną legendą o dwóch braciach budujących kościół Mariacki. Legenda mówi, że za czasów panowania Bolesława Wstydliwego (1243 – 1279 r.) postanowiono do korpusu kościoła dobudować dwie wieże. Mieli zająć się tym dwaj bracia – starszemu polecono wzniesienie wieży południowej, a młodszemu – północnej. Obydwaj byli znanymi i utalentowanymi architektami.
Prace początkowo szły podobnie, jednak starszy brat dość szybko prześcignął młodszego, budując wyższą wieżę. W przypływie zazdrości, młodszy z braci zabił starszego, wbijając mu nóż w serce. Dręczony wyrzutami sumienia skoczył z wyższej wieży i zginął na miejscu. Nóż, który wisi w Sukiennicach ma upamiętniać tamto tragiczne wydarzenie.

I trzecie nie mniej makabryczne wyjaśnienie można znaleźć w książkach historycznych. W dawnym Krakowie na środku Rynku stał słup z zawieszonym na nim kapeluszem, który na wzór zwyczajów niemieckich, symbolizował sprawiedliwość i opiekę władcy nad miastem.Niestety, dla mieszkańców spod ciemnej gwiazdy kapelusz nie był symbolem niczego więcej niż nakrycia głowy. Kto miał kraść, ten kradł, nie zwracając uwagi na żadne etyczne metafory. Na Sukiennicach zawieszono więc żelazny nóż, który miał być przestrogą dla złodziei i przypominać, że zgodnie z prawem magdeburskim za kradzież czeka ich obcięcie uszu.
Przy kościele Mariackim przestępców zakuwano w kuny i skazywano na pośmiewisko, a winnych chłostano przy pręgierzu na Rynku. Rzezimieszków karano na różne sposoby – wszystkie łączyła bezwzględność."

 Tak.. oślepienie za dużą kradzież? czemu nie.
DSC_0272

Deska drewniana plus wydruk, postarzanie bitumem plus przyklejony do deski nóż. Nóż zdobiony farbami: beżem, różem pudrowym i lekki filtr z pasty metalicznej perłowej, aby gdzieniegdzie uzyskać metaliczny błysk. Nóż postarzany bitumem na końcach

DSC_0274DSC_0275DSC_0273

DSC_0277

Kolejna odsłona z widelcem dała mi chyba najwięcej pola do popisu, z powodu dużej ilości przeróżnych zakamarków:

DSC_0272_1DSC_0276_2

DSC_0277_21DSC_02801DSC_02791DSC_02781

Deska otrzymała piękną klimatyczna serwetkęDSC_0290

a widelec paletę kolorków z serii Rusty Patina, a roli głównej wystąpiła pleśń:

patyna_plen1

Odlewy są spore, ich wymiary: nóż długość 27 cm., łyżka 24 cm., widelec 26 cm., szerokość łyżki i widelca 6 cm.

Oto jak wyglądają obok siebie:

sztuce

Do końca stycznia wszystkie nowości tylko w ofercie na fb w mojej grupie:

https://www.facebook.com/groups/731749786890387/

Przenosimy sklep na inny serwer więc nie umieszczamy tam nowości, reszta jest do kupienia na www.floreali.pl

dziękuję :)